دوربین ptz

نصب دوربین مداربسته اسپید دام (Dome)

دوربین اسپید دام

دوربین اسپیددام یکی از انواع دوربین های مداربسته امنیتی می باشد که در محیط های داخلی و خارجی قابل استفاده است.
این دوربین ها با نام دوربین مداربسته حبابی و سقفی هم شناخته می شوند. به دلیل گنبدی شکل بودن این دوربین ها قابلیت نصب بر روی سقف اتاق و یا هر مکان دیگری را دارند و در دو مدل دید در شب (IR ) و معمولی (بدون IR ) وجود دارد.
در اسپیددام IR، دور لنز دوربین مجموعه ای از LED کار گذاشته شده که توسط یک حسگر حساس به نور روشن و خاموش می شوند. این حسگر در هنگام کم شدن نور دستور روشن شدن LED ها را صادر می کند. لنز دوربین های مداربسته دام در سه نوع نوع ثابت، در انواع وریفوکال و موتورایز هستند.

دوربین اسپیددام

این قابلیت ها در قیمت دوربین تاثیر دارند.
اکثر دوربین های مداربسته دام دارای شاسی فلزی هستند و تا حدودی ضد ضربه که به دوربین های مداربسته دام ( وندال پروف) معروف هستند. این دوربین ها برای محافظت کامل در برابر نفوذ آب، گرد و غبار،ضربه و خرابکاری این دوربین های مداربسته را داخل کاور های مخصوصی به نام هوسینگ قرار میگیرند.

در انواع گران قیمت، حتی در برابر ضربه پتک و چکش هم برای مدت معینی مقاوم هستند. مدل های کارخانه ای این دوربین ها دارای کاور هوسینگ با کد H نامگذاری می شوند. دوربین های مداربسته دام با شاسی پلاستیکی نیز برای فضاهای داخلی مثل محیط های اداری و خانگی طراحی شده اند. به دوربین های مداربسته دام موتورایز که معمولا دارای لنز زوم هستند و با سرعت بالا به زوایای مختلف می چرخند، اسپید دام Speed Dome یا PTZ گفته می شود.

دوربین های مداربسته دام به دو شکل نصب میشوند:

نصب در سقف
نصب روی دیوار
نوع سقفی دوربین های دام دارای ویژگیهای زیر میباشد :

یک پوشش برای محافظت از دوربین مداربسته اسپیددام
قابلیت تنظیم نور سفید: این ویژگی باعث میشود نور به طور اتوماتیک تعدیل شود، در نتیجه تصاویر خیلی روشن یا خیلی تیره بهتر دیده می شوند.
قابلیت تیرگی لنز : که نمی توان تشخیص داد دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر
دوربین های مداربسته اسپیددام به طور گسترده در بانکها، ساختمانهای مسکونی ،لابی ها، موزه ها، فروشگاه ها و انواع محیط های کاری کاربرد دارد.
دوربین های مداربسته دام به جهت نصب بر روی سقف، برای نظارت دقیق چندان مناسب نیستند، مخصوصاً اگر سقف بلند باشد.

چرا که همیشه به صورت عمود و نیمه عمود تصویر می گیرند و در این حالت معمولا موها و نهایتاً نیمرخ سوژه شکار می شود که در اغلب موارد کارساز نیست. فقط در صورت کوتاه بودن سقف (یا محل نصب) تصویر مناسبی از چهره سوژه ارائه می شود. این نوع دوربین های مداربسته را می توان با کمی دستکاری بر روی دیوار نصب کرد، اما هیچ گاه نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد.

اسپیددام هایک ویژنمحاسن دوربین مداربسته اسپیددام

۱) قیمت ارزانتر نسبت انواع دیگر
۲) ابعاد جمع و جور و اصطلاحاً (کامپکت)
۳) زیبا و مناسب برای مکان های با طراحی خاص
۴) دارای محفظه حبابی شکل که خود به عنوان یک محافظ برای لنز و دوربین مداربسته عمل می کند.

معایب دوربین های مداربسته دام

۱) قدرت پیشگیری از سرقت پایین تر به این دلیل که هنوز کسانی هستند که با دیدن آنها تشخیص دوربین مداربسته را نمی دهند
۲) زاویه برداشت تصویر عمود و نیمه عمود که در اکثر موارد تصویر سوژه به صورت نیمرخ برداشت می شود.

برخی از مهمترین اصطلاحات مهم دوربین اسپید دام هایک ویژن

Preset
در هر دوربین اسپید دام ، کاربر می تواند بر روی هر نقطه ی دلخواهی تصویر دوربین را تنظیم کند.

این تنظیم شامل حرکت افقی ، عمودی یا زوم بر روی هدف می باشد . هر کدام از این نقاط یک Preset نامیده می شوند و کاربران می توانند پس از تنظیم این امکان بر روی دوربین به سادگی و پس از یک کلیک به نقطه ی تعریف شده بروند . دوربین های اسپید دام هایک امکان تعریف چند صد Preset را دارند مثلا ۳۰۰ عدد Preset مجزا

Patrol
یک پاترول از پشت سر هم قرار دادن چند Preset ساخته می شود. در دوربین هایک ویژن می توان حداکثر از هر ۳۲ عدد Preset یک پاترول ساخت . همچنین نهایتا هشت Patrol در هر دوربین متحرک هایک ویژن قابل تعریف می باشد .
نکته : پیش از تعریف پاترول و فراخوانی پی ریست ها ، مطمئن شوید که Preset ها به درستی تعریف شده باشند.
Pattern
یک Pattern از پشت سر هم قرار گرفتن حالت های مختلف دوربین گردان شامل حرکت در سطح افق ، حرکت در سطح عمودی ، زوم بر روی یک نقطه و … ساخته می شود.

در دوربین های متحرک هایک ویژن می توان حداکثر ۴ عدد Pattern در دوربین تعریف نمود .
با توجه به مفاهیم مطرح شده بالا و ماموریت دوربین متحرک ، کاربر نصب دوربین می تواند بر اساس نیاز مشتریان و محل نصب دوربین از قابلیت های Preset ، Pattern و یا Patrol استفاده کند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *