هارد دیسک برای دوربین

بهترین هارد دیسک برای دوربین های مداربسته را بشناسید.

هارد دیسک ها یکی از بخش های اصلی سیستم دوربین های مداربسته می باشند. تمام اطلاعات و تصاویر ضبط شده دوربین های مداربسته روی هارد دیسک ذخیره می شود از این رو هارد دیسک از اهمیت زیادی نسبت به سایر تجهیزات برخوردار است.

ویژگی های هارد دیسک برای دوربین های مداربسته:

این هارد دیسک ها با هاردهای متداول که در کامپیوتر ها ی شخصی استفاده می شود متفاوت هستند، یعنی علاوه بر اینکه باید تصاویر را با کیفیت بالا ذخیره کنند باید به صورت ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته روشن بوده یعنی در اصطلاح ۷×۲۴ باشند. علاوه بر این باید عمر بالاتری نسبت به هاردهای معمولی داشته باشند.البته در هارد دیسک دوربین مداربسته سرعت نوشتن اطلاعات بسیار مهم تر از سرعت خوانش اطلاعات می باشد چون در این هارد دیسک ها بیشتر اطلاعات نوشته می شود مگر زمانی که نیاز به بازبینی تصاویر ضبط شده توسط دوربین باشد.در ادامه دو مدل هارد دیسک مناسب دوربین مداربسته که در فروشگاه هایک گلد نیز موجود می باشد را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

هارد دیسک مدل بنفش شرکت وسترن دیجیتال (WD)

این هارد دیسک  با لقب Surveillance شناخته می‌شود،  یکی از ویژگی های خاص این مدل، توان ۲۴ ساعته ی آن می باشد که شما می توانید در تمام روزهای هفته و به صورت شبانه روزی از آنها بهره ببرید.همچنین این قابلیت را دارا می باشد که با شناسایی و تنظیم سرعت استاندارد و بهینه، علاوه بر افزایش طول عمر و کاهش مصرف انرژی، از ایجاد دمای زیاد در فضای  هارد دیسک جلوگیری می کند. سرعت گردش این مدل از هاردیسک بین ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه تغییر می کند.

مدل بنفش شرکت وسترن دیجیتال

هارد دیسک مدل  skyhawk شرکت سیگیت  (Segate)

شرکت سیگیت در زمینه هارد دیسک  برای دوربین های مداربسته ، تلاش های فراوانی کرده است و محصول خود را با نام اختصاصی SkyHawk روانه بازار کرده است. این محصول برای دوربین های مدار بسته بهینه شده است.از دیگر ویژگی های این مدل می توان به استفاده از رابط ارتباطی پرسرعت SATA 3 با سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه و مصرف انرژی پایین اشاره کرد.

هارد دیسک های اکسترنال برای ضبط دوربین مناسب نیستند و تنها برای پشتیبان گیری استفاده می شوند.

ظرفیت مورد نیاز هارددیسک:

از جمله عوامل موثر در تعیین ظرفیت مورد نیاز هارددیسک ها عبارتند از:

  • فرمت فشرده سازی: از جمله مهم ترین عوامل تعیین ظرفیت، فرمت فشرده سازی دستگاه NVR/DVR می باشد. فرمت -های متداول امروزی عبارتند از ۲۶۴، H.265 و H.265+
  • رزولوشن ضبط: هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد حجم اطلاعات بیشتر خواهد بود و به هاردی با ظرفیت بالاتر نیاز داریم
  • حرکت تصویر: با توجه به روش های فشرده سازی که بر اساس تغییر در فریم های متوالی است هرچه تغییر و حرکت در فریم ها بیشتر باشد حجم تصویر افزایش خواهد یافت.
  • سرعت فریم در هر ثانیه: سرعت فریم در هر ثانیه (fps) عبارتند از تعداد فریم های ذخیره شده در هر ثانیه و رابطه مستقیمی با حجم اطلاعات ذخیره شده دارد. هر چه این فریم ها در هر ثانیه بیشتر باشد تصاویر طبیعی تر بوده اما حجم تصاویر افزایش می یابد. ۱۲fps نرخ نرمال برای حرکت افراد بطور طبیعی است.
  • تعداد روزهای ذخیره سازی: هرچه روزهای بیشتر بخواهیم تصاویر ذخیره بمانند به همان نسبت نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری خواهیم داشت.
  • تعداد دوربین ها: واضح است هرچه تعداد دوربین ها بیشتر باشد به فضای بیشتر نیاز داریم.

به عنوان نمونه حجم مورد نیاز چند سیستم متفاوت را بررسی و مقایسه میکنیم:

تعداد روزهای ضبط تصویر تعداد دوربین‌ها رزولوشن تصویر نرخ فریم (fps) فرمت فشرده سازی حجم پیشنهادی

(GigaByte)

۱۴ ۴ ۱۰۸۰p ۱۰ H.264 ۱۰۵۰
۱۴ ۸ ۱۰۸۰p ۱۰ H.264 ۲۱۰۰
۱۴ ۱۶ ۱۰۸۰p ۱۰ H.264 ۴۲۰۰
۲۸ ۴ ۱۰۸۰p ۱۰ H.264 ۲۱۰۰
۲۸ ۸ ۱۰۸۰p ۱۰ H.264 ۴۲۰۰
۲۸ ۱۶ ۱۰۸۰p ۱۰ H.264 ۸۴۵۰
۱۴ ۴ ۷۲۰p ۷.۵ H.265 ۲۹۰
۱۴ ۸ ۷۲۰p ۷.۵ H.265 ۵۸۰
۱۴ ۱۶ ۷۲۰p ۷.۵ H.265 ۱۱۵۰
۲۸ ۴ ۷۲۰p ۷.۵ H.265 ۵۸۰
۲۸ ۸ ۷۲۰p ۷.۵ H.265 ۱۱۵۰
۲۸ ۱۶ ۷۲۰p ۷.۵ H.265 ۲۳۰۰
۹۰ ۱۶ ۱۰۸۰p ۷.۵ H.265 ۱۰۲۰۰

تکنولوژی RAID در دوربین های مداربسته:

RAID کوتاه شده عبارت Redundant Array of Independent Disks است و در واقع نوعی تکنولوژی برای مجازی سازی و ذخیره اطلاعات است که برای ذخیره سازی سرور معرفی شده است. به کمک این سیستم می توان ظرفیت چند هارد دیسک فیزیکی را ترکیب کرد و از آن به عنوان یک هارد واحد استفاده نمود. این سیستم ذخیره سازی اطلاعات سبب امنیت بیشتر اطلاعات اطلاعات، افزایش سرعت خواندن و نوشتن و همچنین افزایش کارایی دستگاه های متصل می شود. این آرایه دارای سطوح مختلفی با توجه به نیاز کاربر هستند.منظور از امنیت بیشتر یعنی اینکه در صورت خرابی یکی از هارد دیسک ها ،اطلاعات از بین نمی رود البته در مقاله ی جداگانه ای به این موضوع خواهیم پرداخت.

نتیجه گیری

انتخاب نوع مناسب هارد دیسک برای دوربین های مداربسته باعث می شود علاوه بر هزینه ی کمتر ،امنیت اطلاعات را افزایش دهیم.

نظرات (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *