bnc

فیش BNC چیست؟

فیش BNC چیست؟

BNC  مخفف کلمه Bayonet Neill-Concelman  می باشد. BNC  یک کانکتور است که در تجهیزات رادیویی جهت ارتباط با یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا از فیش هایی BNC  در دستگاه هایی استفاده می شود که سیگنالهای رادیویی را می خواهیم انتقال بدهیم.  از فیش های BNC اولین بار در اتصال بین شبکه های کامپیوتری استفاده شد.

تطابق امپدانس در فیش های BNC  مهم می باشد و این مدل فیش در دو نوع 75 و 150 اهم در دسترس است. در صنعت دوربین مداربسته دوربین هایی که در دسته آنالوگ قرار میگیرند دارای خوروجی BNC  می باشند. خروجی BNC  در دوربین مداربسته برای انتقال تصویر استفاده می شود.

دستگاه های DVR  هم دارای ورودی BNC می باشند که تصویر را از دوربین دریافت میکنند. پس این مورد را متوجه شدیم که فیش BNC کانکتوری می باشد که به وسیله آن می توانیم دوربین را به دستگاه DVR  متصل نماییم.

کابل های مورد استفاده در صنعت نظارت تصویری در انواع مختلف و برای کاربرد های متفاوت وجود دارد البته در مطلب نمی خواهیم در مورد کابل صحبت کنیم. کابل های RG59 ،RG58،RG6وRG11 که استاندارد می باشند که در زمینه انتقال تصاویر دوربین مداربسته مورد استفاده قرار میگیرند.

مدل کابل هایی که در بالا از آنها نام بردیم دارای فیش های BNC  مخصوص به خود می باشد. فیش های BNC در انواع مختلف در بازار یافت می شود که به آنها در زیر اشاره می کنیم.

1-BNC  از نوع لحیمی

2-BNC از نوع پیچی

3- BNC از نوع پرسی

 

1-BNC  از نوع لحیمی در گذشته کاربرد داشته است و به دلیل مشکل بودن در استفاده از این مدل کاربرد کمی دارد.

BNC های لحیمی به این صورت می باشد که مغزی فیش باید توسط هویه و قلع لحیم یه ومغز کابل لحیم شود و سپس قسمت شیلد کابل نیز به بدنه فیش BNC لحیم گردد.

کماکان در صنعت ارتباطات رادیویی به دلیل حساسیت بالا تجهیزات از فیش های BNC  لحیمی استفاده میگردد.

2-BNC  از نوع پیچی این مدل مانکتور به گونه ای طراحی شده است که برای اتصال کابل به فیش BNC نیازی به هویه و با دستگاه جانبی نمی باشد. قسمت مغزی BNC توسط پیچ به مغزی BNC متصل می گردد و قسمت شیلد کابل هم به بدنه توسط انبر دست متصل می شود.

از مزیت های BNC  پیچی می توان به این نکته اشاره کرد که بسیار ساده در کمترین زمان نصب می شود. ولی BNC  های پیچی به دلیل مقاومت پایین پیچ اتصال کابل در زمانی که کشش در کابل پیش بیاید احتمال قطی بالاتری دارند.

3-BNC  از نوع پرسی این مدل از کانکتور دارای طرفداران بیشتری می باشد آن هم به این دلیل است که در عین سادگی در نصب دارای مقاومت مناسب در برابر کشش می باشد که احتمال قطع شدن کابل را کم میکند. این مدل BNC  نیاز به آچار پانچ دارد و قیمت مغزی BNC  به قسمت مغزی کابل توسط آچار مخصوص پرس میگردد و قسمت بدنه نیز به قسمت شیلد کابل پرس می شود.

کانکتور های BNC  در کیفیت های مختلف و قیمت های متفاوت در بازار موجود است و تفاوت قیمت هم به دلیل استفاده از آلیاژ های مختلف در ساخت BNC  می باشد.

در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید از قسمت لوازم جانبی فروشگاه بازدید نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *