خانه هوشمند (Smart home) چیست؟

Smart home

امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی انجام بسیاری از کارهای روزمره برای ما آسان تر و راحت تر شده. از جمله تکنولوژی های جدید دنیا که می توان به آن اشاره کرد، خانه هوشمند است. ساختمانهایی که با شما حرف می زنند، برای شما SMS می فرستند، موسیقی مورد علاقه شما را پخش می کنند، شما را از حضور سارقان مطلع می سازند، به گلهای شما آب می دهند و هر آنچه در تخیلتان هست را با خانه هوشمند در واقعیت عمل می نمایند. شما می توانید از راههای مختلف با خانه هوشمند خود ارتباط برقرار کنید. دیگر نیاز به نصب بسیاری از سیستمهای مختلف و گران نیست! در خانه‌های هوشمند سیستم‌های مختلفی باتوجه به نیاز خانه و بودجه‌ای که برای این کار اختصاص یافته قرار داد.  سیستم اعلام حریق، سنسورهای تشخیص نشت گاز، سیستم اندازه گیری شدت روشنایی و دما، دزدگیر و غیره که در خانه هوشمند یا سیستم هوشمند ساختمان قرار گرفته و بصورت یکپارچه عمل می کنند و شما می توانید کلیه آنها را با موبایل خود کنترل نمایید.

مزایای و هدف از هوشمند سازی خانه

داشتن یک خانه ی هوشمند یعنی بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتر و دقت بیشتر در ساختمان خود انجام دهید.
ساختمانی که حتی در زمان غیبت صاحبش ، می تواند بخش ها و شرایط مختلف محیط مانند روشنایی، دما و رطوبت هوای اتاق ها ،وضعیت قفل درب ها، ورود و خروج و … را کنترل کرده و به صاحب خانه اطلاع دهد و او نیز می تواند از هر نقطه تمام ساختمان را به راحتی مدیریت کند.

– رفاه و آسایش
– کاربری آسان
– زیبایی
– صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف انرژی
– افزایش طول عمر تجهیزات
– مدیریت و کنترل بر تمام قسمتهای ساختمان
– امکان نظارت بر خانه در زمانی که ساکنین در محل کار و خارج از منزل می باشند
– ایمنی و امنیت بالا
– افزایش ارزش ملک

هوشمند سازی در فضای خانه شامل چه مواردی می شود:

1  روشنایی هوشمند

با استفاده از سیستم BMS می ­توان روشنایی بخش ­های مختلف ساختمان را هوشمند نمود. کنترل روشنایی، از مزایای خانه هوشمند است که شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.

۲ – سیستم­ های حفاظتی و امنیتی

می توان سیستم ­های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود .

۳  در ، پنجره ، پرده و سایبان

به وسیله سیستم BMS می­ توان این تجهیزات را کنترل و وضعیت آنها را مشاهده نموده و فرمان های لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می­ توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه ­بندی و زمان­ بندی دسترسی نیز اعمال نمود که یکی از خاص ترین مزایای خانه هوشمند است.

۴  سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی (تهویه مطبوع)

سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی می­ توانند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی باشند تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع­ اند مانند چیلر، دیگ آبگرم، پمپ ­های سیستم، برج خنک­ کن و غیره می­ باشد و تجهیزات محلی نیز مانند فن کوئل ها، کولرها و هواسازها می ­باشند. از طریق سیستم BMS می­ توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می­ تواند دمای اتاق ها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

۵  سیستم­ های صوتی و تصویری ، تجهیزات اداری

از مزایای خانه هوشمند امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی است که می توان بوسیله ی آن یک موزیک دلخواه را انتخاب و یا جهت اجرای مراسم­ های مختلف حالت­ های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود .

۶ – کنترل سیستم ورود و خروج

در مورد ساختمان های اداری این سیستم می ­تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت و حتی تصویر آنها را ضبط نمایدد و در ساختمان های مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد .

۷  کنترل تأسیسات استخر ، سونا و جکوزی

این سیستم می­ تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاه های تصفیه، دما را کنترل کند و در صورت لزوم دیگر کنترل های برنامه ریزی شده را نیز صورت دهد.

۸  سیستم­های ارتباطی

پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر و تلفن سانترال نیز از ویژگی­ های این سیستم به شمار می­ رود .

۹  وسایل الکتریکی ساختمان

در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد .

۱۰سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند  گیاهان که در حیاط و یا داخل ساختمان موجود است، بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام می شود. در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می­ توان ساختمان ها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می ­تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان­ پذیر می­ باشد.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

جهیزات و وسایل خانه هوشمند در دو بخش سخت افزار و نرم افزار دسته بندی می شوند. خانه هوشمند به معنای استفاده از تجهیزات الکترومکانیکی به منظور افزایش قابلیت های یک منزل، کاهش مصرف انرژی و حذف خطاهای انسانی است. وسایل هوشمند سازی ساختمان در بخش سخت افزار شامل پردازنده مرکزی، رله ها، سنسور ها، پنل دیواری، کلید های لمسی و…است. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان در نرم افزار نیز شامل برنامه هایی جهت اتوماسیون، نمایش آنلاین و کنترل تجهیزات یک خانه هوشمند می باشد.

1. پردازنده مرکزی خانه هوشمند

عموما هسته مرکزی وسایل هوشمند سازی ساختمان می باشد و از میکروکنترلر و یا میکروپروسسور برای اینکار به همراه تجهیزات دیگر استفاده می شود. پردازنده مرکزی یک خانه هوشمند وظیفه برقراری ارتباط میان تمامی اجزاء و اجرای برنامه های از پیش تعیین شده را به عهده دارد. پردازنده ها با توجه به توانایی پردازش اطلاعات و قابلیت های ارتباط با اجزای مختلف هوشمند سازی ساختمان در دسته بندی های متفاوتی قرار میگیرند.

2. سنسورهای هوشمند سازی ساختمان

یکی دیگر از وسایل هوشمند سازی ساختمان سنسور ها هستند. سنسور ها تجهیزات هوشمندی می باشند که اطلاعات را از محیط اطراف جمع آوری کرده و در اختیار پردازنده مرکزی قرار می دهند. با توجه به نوع قابلیت مورد انتظار از سیستم هوشمند منزل سنسور های مختلفی قابل انتخاب است. سنسور حرکتی، نشت آب، دما، ارسال امواج مادون قرمز، ارسال امواج رادیویی و… نمونه ای از وسایل پرکاربرد در هوشمند سازی ساختمان می باشند. در زیر چند نوع از سنسور های کاربردی هوشمند سازی ساختمان بررسی خواهد شد

3.رله های هوشمند

رله ها پرکاربردترین وسایل هوشمند سازی ساختمان می باشند.وظیفه آنها قطع و وصل جریان برق به تجهیزات مصرف کننده است. اما این قطع و وصل کارایی بسیاری در خانه هوشمند می تواند داشته باشد. ساده ترین کاربرد آن کنترل روشنایی سیستم هوشمند است

خانه‌های هوشمند در آینده

مطمئنا آینده تکنولوژی‌های خانه‌های هوشمند بسیار هیجان انگیز خواهد بود.آینده اصلاً قابل پیش بینی نیست، ولی تصور چند سناریو که در آینده اتفاق می‌افتد، راهی مناسب برای ترسیم یک دید کلی نسبت به آینده خانه‌های هوشمند با در نظر گرفتن چالش‌های احتمالی است  حریم شخصی و امنیت: ورود به خانه‌های مردم نیازمند تاکتیک و حساسیت زیادی است تا خطری اطلاعات کاربران را تهدید نکند. موضوع فقط جلب اطمینان کاربر است.هوشمند شدن به معنای واقعی: محصولات باید فراتر از قوانین باشند و بتوانند با کاربر ارتباط برقرار کنند تا بتوانند مؤثرتر باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *