h265-264

استانداردهای فشرده سازی H.265 و H.264

همواره فشرده سازی داده های تصاویر دوربین های مدار بسته از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا علاوه بر صرفه جویی در ذخیره سازی دیتا موجب کاهش مصرف پهنای باند و همچنین کاهش استهلاک و هزینه ها خواهد شد.استاندارد فشرده سازی H.264 یا MPEG-4 AVC بعد از معرفی در سال 2003، با کاهش 50% در حجم فایلهای ویدئویی با فرمت MPEG-2، سال ها به عنوان بهترین روش فشرده سازی فایل های ویدئویی شناخته می‎شد ، البته استاندارد جدیدتر H.265 یا HEVC معرفی شده است که تا 50% موجب صرفه جویی بیشتر در حجم ویدئو می کند.

تکنولوژی استاندارد فشرده سازی H.264:

روش فشرده سازی در H.264 بدین گونه است تصویر یک دوربین مداربسته را در نظر بگیرید در زمانهای زیادی در طول یک روز فریم تصاویر ویدئویی بدون تغییر خاصی می باشد، به طور مثال تصویر شخصی را در نظر می گیرم که در حال راه رفتن است، تنها قسمت تغییر یافته در تصویر حرکت شخص مورد نظر است و بقیه ی بخش های تصویر زمینه بدون تغییر است پس به جای کدگذاری مجدد هر پیکسل از هر فریم تنها قسمت تغییر یافته تشخیص و کدگذاری می گردد.

مکانیسم فشرده سازی H.264 بدین صورت است که با کاهش نرخ BITRATE حجم تصاویر نیز کاهش می یابد بدون آنکه تغییری در کیفیت رخ دهد. اساس استاندارد فشرده سازی تصاویر بر پایه پیش بینی جبرانی حرکت یا Motion Compensated Prediction است. بلوک های پیکسلی با ارجاع به فضایی دیگر از همان فریم و یا فریم دیگر کدگذاری می گردند. پیش‌بینی جبرانی حرکت برای پیدا کردن نواحی زائد در یک فریم استفاده می‌شود. منظور از نواحی زائد، قسمت‌هایی از تصویر است که در چندین فریم تغییری نمی‌کنند و می‌توان به جای تکرار آن‌ها در هر فریم و اختصاص حجم اضافه به این قسمت‌ها، تنها یک نسخه از آن‌ها را نگه داشته و در فریم‌های مختلف از همان یک نسخه استفاده کرد.

این روش مقایسه قسمت های مشابه نه تنها در هر فریم بلکه در فریم های متوالی نیز صورت میگیرد. از این رو هرچه تفاوت فریم های در تصویر باهم کمتر باشد حجم ویدئوی ضبط شده نیز کمتر خواهد بود.

 

h264

تکنولوژی استاندارد فشرده سازی H.265:

این استاندارد از تکنیک مشابه H.264 استفاده می کند، یعنی با تکنیک پیش بینی جبران حرکت، نواحی از تصویر که در چندین فریم تغییری نمی کند را در یک نسخه نگه می دارد و در فریم های مختلف از همان نسخه استفاده می کند با این تفاوت که H.264 محدود قطعات مربعی 16×16 است اما H.265 این اندازه را به 64×64 تغییر داده است. برتری اصلی H.265 به H.264 در این است که در کیفیت های یکسان، نرخ فشرده سازی دوبرابری را ارائه می کند از دیگر تغییرات این استاندارد این است که اندازه این بلوک ها می تواند متغیر باشد. با این روش مقدار فشرده سازی می تواند به نحو چشم‌گیری افزایش یابد.

 

h.265

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *